Hac - Umre

2015 Yılı Umre Fiyatları

Küçük hac olarak da bilinen umre Kâbe’yi hac mevsimi dışındaki diğer zamanlarda da ziyaret etmek amacıyla yapılan ibadetlerdendir. Hac ibadetinin yılda bir kere yapılmasına bağlı olarak başvuran kişi sayısı da oldukça fazladır. Ancak umrenin sene içerisine yayılmış bir şekilde 7 günlükten 24 günlüğe kadar çeşitleri bulunmaktadır. Hac ibadetinde yaşanan beklemelere nazaran umre ibadetinin daha kolay yapılabiliyor olması fiyatlarını da etkilemiştir. Umre fiyatları hac fiyatlarının daha da altındadır ve çeşitli kuruluşlar tarafından her bütçeye uygun seçenekler sunulmaktadır.

 

Umre Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

 

Umre fiyatları her kurum ya da vakfın sunmuş olduğu hizmetler doğrultusunda değişiklik göstermektedir. Bu anlamda kişilerin istedikleri turlara katılarak bütçelerine uygun bir program izlemeleri açısından fiyatlandırmada sunulacak olan hizmetlere dikkat etmeleri gerekir.

  • Umre fiyatları kalınacak olan otelin ziyaret edilecek olan yerlere ve umre ibadetinin yapılacağı yerlere olan uzaklıklarına göre değişebilir. Kâbe’ye yakın olan oteller genellikle daha pahalı bir fiyat sunmaktadır. Özellikle de müstakil ve oda tipi olan oteller arasındaki fiyat farkları da oldukça açıktır. Ayrıca otelde sunulan yemek hizmetleri, internet servisi gibi çeşitli servislere bağlı olarak da otel fiyatları değişmekte ve bu da umre fiyatına yansımaktadır. Odalarda kalacak kişi sayısı nedeniyle de umre fiyatları değişecektir.
  • Umre için seçilen otelin uzak olması halinde ibadetlerin yapılacağı yerlere servisle gidilmesi gerekmektedir. Servislerin ekonomik olanları ile daha iyi hizmet verenleri arasındaki fiyat farkı da umre ücretlerine yansıyacaktır. Ayrıca umre ziyaretleri yapılırken seçilen servisin ekonomik olması da fiyata etki edecektir.
  • Umre sırasında bir rehberin eşlik edecek olması ve diğer ağırlama hizmetleri de fiyatları etkileyecektir.
  • Bütün bunların yanında kişilerin en az 7 gün en fazla 30 günlük programlar dâhilinde umre yapacak olmaları da fiyatlardaki farklılığın temel sebeplerindendir. Uzun süre kalacakların ödeyecekleri ücretler daha fazla olacaktır.
  • Umre fiyatlarına etki eden bir diğer faktör ise hangi ayda gidileceğidir. Kişilerin farklı aylara göre düzenlenmiş programlara gitmeleri fiyatlarında değişmesine neden olacaktır.

Uygun Umre Fiyatları

 

Umreye gidecek olan kişiler için umre fiyatları sunulan hizmetlere göre değişiklik gösteriyor. Bu anlamda Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yürütülen umre turları diğer kurum ve kuruluşlar tarafından yürütülen umre turlarına göre biraz daha pahalı gibi gelebilir. Ancak umre turlarında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın vermiş olduğu hizmetler açısından bakıldığında fiyatlar normaldir. Odalarda kalan kişi sayısına bağlı olarak oldukça uygun fiyata umreye gidilebilir. Küçük çocuklar için verilen hizmetlerden dolayı da az bir ücret alınmaktadır. Ayrıca umreye gitmek isteyen ancak elinde yeterli parası ve kredi kartı bulunmayan kişiler için umre turları düzenleyen şirketler tarafından aylık taksit ile umre turları yapılmaktadır. Umreye gitmek isteyen kişilerin sunulan hizmetleri dikkate alarak fiyat karşılaştırması yapmaları daha uygun  olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir